Choď na obsah Choď na menu
 


Pardubická Ryengle 2011

25. 11. 2011

 

   Po nesmiernom úspechu na Mistrovství České republiky v Znojme ( získali sme tri prvé a jedno tretie miesto), by si tanečníci z tanečnej skupiny Harlekýn potrebovali aspoň mesiac pospať. Ale súťažný kalendár bol neúprosný a hneď po štyroch dňoch sme vyštartovali na ďalšiu náročnú súťaž, tentokrát do Pardubíc. Posledný novembrový týždeň už trinásty krát patril súťaži Pardubická ryengle. Aj keď názov, na rozdiel od Mistrovství České republiky, nie je taký honosný, priaznivci country scény a stepu vedia, že je to najprestížnejšia a najväčšia súťaž v Čechách a na Slovensku. Svedčila o tom aj rekordná účasť –zúčastnilo sa jej 44 súborov a 780 súťažiacich účastníkov. Do Pardubíc sme po prvýkrát zobrali aj našich najmenších tanečníkov . Veď potrebujú zbierať skúsenosti a vidieť, ako to vyzerá na veľkých súťažiach. Potešilo nás, že tentokrát sa s nami vybrali na cestu nielen „ skalní“ ale aj veľa nových rodičov, ktorí boli na takejto akcii prvýkrát. Pretože cesta trvá dlho, naplánovali sme si prestávku v ZOO Lešná ( pri Zlíne). Deťom sa najviac páčili opice, niektoré prvýkrát videli naživo slona alebo žirafu. Uzimení, ale spokojní sme pokračovali v ceste. 


Večer sme už absolvovali priestorové skúšky. Obrovský parket prekvapil hlavne našich najmenších, ktorí sa chvíľu nevedeli zorientovať – ale na dobrej nálade im to absolútne neubralo. Spoločné „spanie“ v telocvični- boxerský sál, sa tiež páčilo najviac najmenším, ktorí si to zažili prvýkrát. Kým sa menšie deti vyžívali v naháňaní a skákaní po nafukovačkách, starší tanečníci sa bavili so svojimi „starými známymi“ z iných súborov. Vedúce čakala porada s organizátormi. 
Sobotné dopoludnie sme venovali prehliadke mesta a vianočných trhov. Úderom dvanástej voľno skončilo a začal tanečný maratón. Ako prví sa predstavili najmenší tanečníci, ktorým sme všetci pomáhali hlasným povzbudzovaním. Svoje prvé súťažné vystúpenie zvládli bravúrne a s choreografiou Minitancovačka ( Saška Opátová) postúpili medzi osem najlepších finalistov ( zo 16 súborov). Z ich výkonu sme boli naozaj nadšení, lebo tancovali s úžasným nasadením a radosťou. A to im zabezpečilo krásne šieste miesto medzi oveľa staršími tanečníkmi. V tej istej kategórii súťažili aj staršie dievčatá, ktoré mali postup medzi osmičku najlepších „povinný“ . Svojej úlohy favorita sa zhostili výborne a s choreografiou California girls ( Tinka Petrovičová) zvíťazili. Po slávnostnom nástupe všetkých tanečníkov sa pokračovalo v súťažení. V country show si starší tanečníci vytancovali s choreografiou Kým sa koláč upečie ( Tinka Petrovičová) druhé miesto a v kategórii country - choreografia Redneck woman ( Tinka Petrovičová) sa dostali do finále a obsadili konečné štvrté miesto. Nesúťažne sme sa predstavili v kategórii Open s rozprávkou Takhle nějak to bylo (T. a T. Petrovičové) a mexickým tancom La bruja ( Lenka Opátová). 
Večer nás čakal country bál so skupinou Nota Bene a polnočné prekvapenie. Škótske a írske tance v podaní skupín Sillmarion a Ryengle boli krásne, ale ohňová a pyrotechnická show v podaní skupiny Pyroterra nás zdvihla zo sedadiel. Po nádhernom programe sme dlho nemohli zaspať. V nedeľu sme ale museli zavčasu vstávať, pretože nás čakali priestorové skúšky. S nedeľňajším vstávaním mali problém viacerí, lebo sme museli ešte chvíľu čakať na úpravu sály ( a súbory, ktoré mali skúšku pred nami ani neprišli). 
V nedeľu sa súťažilo v linedance a stepe. Naši tanečníci sa predstavili v kategórii linedance . Obidve súťažné choreografie postúpili do finále. V konečnom poradí sa choreografia Dynamite ( Tinka Petrovičová) umiestnila na 5.mieste a choreografia Get back (Lenka Opátová) vybojovala ďalší pohár – za druhé miesto. 
Kategóriu step sme si mohli v kľude vychutnať , pretože sme tentokrát v stepe nesúťažili. O to viac sme držali palce kamarátom zo Zuberca, ktorých choreografia Moonstep sa nám nesmierne páčila. 
Po výbornom obede ( strava v Pardubiciach nás ešte nikdy nesklamala) sme absolvovali tradičné fotenie na schodoch pred Ideonom ( s pohármi a diplomami ) a unavení, ale šťastní a spokojní sme vyrazili na cestu domov. 
Aj touto cestou chceme poďakovať všetkým sponzorom, ktorí nám umožnili reprezentovať 
ZŠ s MŠ, Nižnú a Slovensko na tejto medzinárodnej súťaži. Veľká vďaka patrí aj všetkým rodičom za pomoc pri organizovaní a realizovaní tejto cesty. 
Za Harlekýn: Staňa Opátová a Táňa Petrovičová