Choď na obsah Choď na menu
 


Pardubická ryengle 2012

30. 11. 2012

 

Zlatý hattrick pre Nižnú

   Pardubice je mesto preslávené perníkmi a dostihmi. Ale milovníci stepu a country tancov majú posledný novembrový víkend už 14 rokov rezervovaný pre tanečnú súťaž Pardubickú Ryenglu. Je to najvýznamnejšia a najprestížnejšia súťaž v týchto kategóriách v Čechách a na Slovensku. Tanečná skupina Harlekýn, ktorá už 5 rokov reprezentuje Nižnú a Oravu, si samozrejme tento vrchol roka nemôže nechať ujsť. Poctivo sme sa pripravovali celý rok, aby sme v Pardubiciach mohli predstaviť všetkých našich tanečníkov. Prvé nepríjemné prekvapenie prišlo týždeň pred súťažou – organizátor prihláseným súborom oznámil, že kvôli nedostatku financií všetky poplatky zvyšuje. Veľmi nás to zaskočilo, lebo pre našu výpravu ( 50 osôb) to znamenalo, že musíme zohnať ďalších 400 €. Ale vedúce súboru – Tatiana Petrovičová a Stanislava Opátová to nevzdali a začali zháňať ďalších sponzorov – niečo zohnali, na niečo dostali prísľub a tak sme účasť mohli potvrdiť . Do Pardubíc sme vyštartovali vo štvrtok naobed. V rámci hesla, že keď sa na niečo celý rok pripravujeme a všetko je presne naplánované, určite nič klapať nebude. Kostýmy sa došívali posledný týždeň - konečné úpravy a vyzdobenie sme robili v Pardubiciach deň pred súťažou. (Veľmi ďakujeme všetkým maminám, ktoré so šitím kostýmov pomáhali a tak sme mohli všetky súťažné choreografie predstaviť v nových kostýmoch). V piatok naša smola pokračovala – kvôli nehode na diaľnici do Prahy sme nestíhali časy na objednané prehliadky, všetko sme absolvovali v pokluse. Večer nefungovali správne počítače pri registrácii, vytlačili nám nesprávne doklady a lístky na stravu. A zlatým klincom boli poprehadzované priestorové skúšky ( každý súbor má presne stanovený termín priestorových skúšok ktorý musí dodržať) – jeden súbor meškal a nakoniec tam čakalo niekoľko súborov. Pardubická Ryengle je známa tým, že vždy všetko funguje ako hodinky ( aj preto tam každý rok chodíme) , preto nás takýto chaos v Pardubiciach veľmi prekvapil. 
Samotná súťaž začala v sobotu na obed. Najskôr sa predstavili naši najmenší s choreografiou Je to v klobúku ( autorkami S. a L. Opátové). Malé deti nemali zatiaľ veľké skúsenosti so súťažením a trochu sme sa obávali ako budú tancovať – velikánska sála a 1000 divákov v Pardubiciach podlomili nohy nejednému skúsenejšiemu tanečníkovi. Deti zatancovali s nadšením a istotou a vybojovali si svoje prvé umiestnenie na súťaži a rovno to najcennejšie - Prvé miesto v kategórii Deti do 10 rokov. Po nich súťažili naši starší tanečníci – a tí ohúrili porotu nielen svojim tanečným ale aj hereckým umením a zaslúžene získali ďalšie dve prvé miesta – Show deti do 15 rokov s choreografiou Veľké upratovanie ( M. Petrovičová) a v kategórii Hlavní show s choreografiou V salóne ( M. Petrovičová). Večer sme boli poriadne unavení ale strašne šťastní a nikomu sa nechcelo spať – tak sme si country bál pre účastníkov vychutnali až do poslednej minúty. 
V nedeľu súťaž pokračovala kategóriami Line dance a Clogging ( step). Naši najstarší tanečníci súťažili v stepe. Aj keď sme s našou choreografiou Black touch( M. Petrovičová) nezískali umiestnenie, prvý krát sa nám v silnej konkurencii oveľa starších tanečníkov podarilo v cloggingu postúpiť do finále a získať konečné šieste miesto. Na záverečnom nástupe v nedeľu asi nebol šťastnejší a spokojnejší súbor. Ešte sme si urobili spoločné foto pred kultúrnym domom a vybrali sa na cestu domov. 
Keďže sme boli nesmierne unavení, tak v autobuse po pár kilometroch všetci spali. Len vedúce súboru spolu hodnotili posledných dvanásť mesiacov . V hlave sa nám premietali „straty a nálezy“ minulého roka – absolútna nepodpora od tých, čo by tieto deti mali podporovať najviac ( napr. poslanci Ocú Nižná ) , nečakaná podpora od úplne neznámych ľudí, obdiv k deťom, ktoré miesto toho, aby sedeli za počítačom alebo sa flákali po uliciach tvrdo trénujú niekoľkokrát do týždňa ( a ešte z toho majú radosť), premena niektorých tanečníkov, ktorí pred niekoľkými rokmi ani nedýchali od trémy pred vystúpením a teraz podávajú na parkete profesionálne herecké výkony. Nie nejaký pohár alebo diplom za prvé miesto, ale pohľad na týchto sebavedomých mladých ľudí, ktorí prekonávajú samých seba, svoj strach, svoju lenivosť, rozvíjajú svoj choreografický a tanečný talent či prinášajú radosť svojimi vystúpeniami - to je to, na čo sme ako vedúce právom hrdé a čo nás núti pokračovať, aj keď toho máme niekedy plné zuby . 

Mgr.Tatiana Petrovičová 

30.11.2012   


fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto